Zaczytani w nowelach

7 września 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli zaprosiła mieszkańców do udziału we wspólnym czytaniu nowel polskich odbywającym się w ramach 8 edycji akcji Narodowe Czytanie organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybranych zostało 8 utworów, wśród których znalazły się: "Dobra pani" autorstwa Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" z cyklu: "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

W sobotnie przedpołudnie miłośnicy czytania, wśród których znaleźli się harcerze, seniorzy, osoby niezrzeszone oraz przedstawiciele władz samorządowych, spotkali się w sali Domu Kultury w Żabiej Woli, by wspólnie czytać wybrane fragmenty nowel. Spotkanie poprowadził Jacek Wolszczak, prezenter radiowy, nauczyciel i miłośnik kultury i słowa czytanego.

O oprawę artystyczną kameralnego spotkania zorganizowanego przez Kierownika Biblioteki p. Halinę Krajewską zadbały sopranistka p. Emilia Klimczak oraz grająca na fortepianie p. Agnieszka Kościelak – Nadolska. Tłem wydarzenia była natomiast wystawa przygotowana przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy oraz Teatr Wielki, przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prezentująca życie i twórczość kompozytora Stanisława Moniuszki.

Opublikowano 10-09-2019